Genel

Oltalama Saldırıları Şirketler İçin Ne Anlama Geliyor?

0

Oltalama saldırıları birçok şekilde ve birçok yerde karşınıza çıkabilir. Bu saldırıları nasıl tespit edeceğinizi bilseniz bile saldırılardan hasarsız kurtulma olasılığınız oldukça düşüktür. Peki oltalama şirketlere ne tür bir zarar verebilir? Oltalama saldırılarının kaynağı genellikle kötü amaçlı yazılımlar ve veri ihlalleridir. Bu tür yöntemlele hackerlar şirketlere ciddi zararlar verebilir. Bu tip saldırılara kayıtsız kalmanın maliyeti şirketler için çok ağır olabilir. Gelin, oltalama saldırıları şirketler için ne anlama geliyor, birlikte öğrenelim.

Oltalama Saldırıları Şirketler İçin Ne Anlama Geliyor?

1. Para Kaybına Sebep Olabiliyor.

Çoğunlukla, oltalama saldırılarında hackerların ilk amacı hedeflerinin parasını çalmaktır. Bazı saldırıları kullanıcılara öyle ciddi bir para kayıpları yaşatır ki bu kayıplar çoğu kişi için çok yıkıcı olabilir. Para kaybına sebep olan olaylarda genelde hackerlar sizden sahte bir satın alma işlemi gerçekleştirmenizi ister. Bazı saldırılarda ise hacker banka hesabınıza erişim sağlar, ve direkt olarak paranızı kendi hesabına aktarır. Bu yüzden bankacılık işlemlerinizde güçlü güvenlik önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

2. İtibarınıza Zarar Verebiliyor.

Hackerların en yaygın olarak kullandığı oltalama yöntemi, bilinen ve güvenilir sayılan bir şirket gibi davranmaktır. Hackerlar oltalama saldırılarında bu tip ünlü şirketleri taklit eder. Eğer şirketinizin ismi kötü amaçlı bir saldırıda kullanılırsa ve buna inanan insanlar zarar görürse itibarınız ciddi anlamda zedelenebilir. Bu yüzden şirketinizin ismini veya alan adını kullanarak insanları kandıran kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Bunun en kolay yolu sürekli olarak e-posta kimlik doğrulaması kullanmaktır.

3. Dosyalarınızın Şifrelenmesine Sebep Olabilir.

Şirketlere en çok zarar veren oltalama saldırılarının tek bir ortak özelliği vardır. Hackerlar bu saldırılarda bir tür kötü amaçlı yazılım olarak tanımlanabilecek fidye yazılımlarını kullanır. Bu yazılım oltalama  e-postalarında bulunan bir link veya ek aracılığıyla bilgisayarınıza sızabilir. Yazılımın etkinliğine bağlı olarak tüm şirkete bile zarar verebilir. Böyle bir durumda hackerlar dosyalarınızı şifreleyerek veya silerek erişiminizi engeller ve şifre çözme anahtarını ancak belli bir ücret karşılığında vereceklerini söyler. Bu da ciddi para kayıplarında ve operasyonlarda aksamaya sebep olabilir.

Oltalama Saldırıları Şirketler İçin Ne Anlama Geliyor? Hasarı Nasıl Engelleyebiliriz?

  • Tanımadığınız kişilerden gelen mesajlardaki bağlantılara asla tıklamayın veya tanımadığınız kişilerle kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Sahte mesajlar genellikle yazım veya gramer hatalarından anlayabilirsiniz. Her zaman şüpheci davranın ve tetikte olun.
  • E-posta filtreleme sistemleriyle kendinizi koruyun kullanın.
  • Sahte siteleri tespit ederek, bu sitelere erişimi önleyen uygulamalardan yararlanın. Bunu tarayıcınızın ayarlarıyla oynayarak kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Hiçbir zaman aynı parolayı uzun süre ve birkaç yerde aynı anda kullanmayın.
  • Şüpheli bir durum varsa e-postada bulunana bağlantıyı birkaç kez kontrol edin, bağlantıların https ile başladığından emin olun.
  • En önemlisi, çalışanlarınızı saldırılara karşı eğitin. Bunu en iyi Siber Güvenlik Farkındalığı eğitimcimizi kullanarak yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın.
  • Çalışanlarınızı siber güvenlik konusunda eğittikten sonra uygun araçlar edinerek e-postaları raporlamalarını sağlayın. Olay Müdahale aracımız bu iş için birebirdir. Bu araçla çalışanlarınız tek bir tuşa basarak güvenlik ekibinize şüpheli mesajı yollayabilir.

Tüm bunları şirket politikanıza adapte ederek oltalama saldırılarını durdurmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

“Bu gönderi orijinal olarak www.oltalama.com.tr adresinde yayımlanmıştır”

RSS Teknoloji Haberleri